Στις 4 Μαρτίου 2024 στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε εργαστήριο – ημερίδα σχετική με την ανίχνευση των βαρυτικών κυμάτων ενόψει της επικείμενης επίσκεψης μαθητών του σχολείου μας στο Ευρωπαϊκό Παρατηρητήριο Βαρύτητας στη Φλωρεντία της Ιταλίας.

Στο πλαίσιο αυτής της δράσης επισκέφτηκε το σχολείο ο κύριος Μανώλης Χανιωτάκης Φυσικός, επιστημονικός συνεργάτης στην Ελληνογερμανική Αγωγή και υποψήφιος διδάκτωρ στο ΕΚΠΑ (Παιδαγωγικό Τμήμα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) με αντικείμενο την εισαγωγή των βαρυτικών κυμάτων στη σχολική εκπαίδευση. Ο κύριος Χανιωτάκης είναι μέλος της Ελληνικής ομάδας που συμμετέχει στο πείραμα Virgo για την ανίχνευση βαρυτικών κυμάτων. Κατά τη διάρκεια της ημερίδας οι μαθητές παρακολούθησαν το κλασσικό πείραμα με το σεντόνι που δείχνει τη βαρύτητα κατα Αϊνστάιν και μια δια δραστική πρώτη ξενάγηση στο Virgo.